+A A-

Çoçuğunuza Ne Yapsanız Yemiyor; İştahsız Çocuğa Yaklaşım

Medicana Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Erten Okumuş çocuklara yemek yeme alışkanlığı kazandırmak için anne ve babalara düşen görevler hakkında bilgi verdi.


Çocuklarda çok sık görlen iştahsızlık problemi anne ve babanın hayatlarını kabusa çeviren bir durumdur. Çocuk doktorlarına başvuru yapan hastaların %40'ı çocuğunun yemek yememesinden şikayet eder. Öncelikle iştahsızlığın organik bir sebebi olmadığı araştırılmalıdır. İştahsızlığı değerlendirirken iyi bir öykü ve fizik muayene şarttır. Çocuğun kronik bir hastalığı olup olmadığı araştıırlmalıdır. Çocuğun kilo ve boyunun normal büyüme eğrilerinde olması bizim için önemlidir. Izlem sırsasında büyüme eğrilerinde düşme ileri inceleme gerektirir.

1- 5 yaş arası çocuklarda yiyecekleri reddetme veya zorla yeme sıkça görülen bir sorundur. Bu çocukların yemek yememe şikayetiyle doktora başvurulduğunda yapılan fizik muayeneleri sonucunda çoğu normal boy ve kiloya sahiptir. Bu durum aslında normal kişilik gelişiminin göstergesidir ve çocuğun bağımsızlığının başlangıcıdır. Çocuğun boy ve kilo gelişimi yeterli ise çocuk kendine yetecek kadar yemek yiyordur ama ebeveynin istediği kadar yemiyordur, problem bu noktada başlar.Mutsuz anne ve baba çocuğunu da mutsuz eder ve her öğün evde kabusa dönüşür.

Yemek Yemeyen Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

Anne ve baba kaygılandığını asla belli etmemeli.Olabildikleri kadar sakin olmalılar .Çocukla yemek yedirme konusunda inatlaşma yapılmamalı.

Yemek öğünleri hergün aynı saatte olmalı ve 1 öğün ortalama yarım saati geçmemeli.

Gün içinde çocuğa atıştırmalık verilmemeli.

Yemeklerin dış görüntüsü çocuk için zevkli veeğlenceli olmalı.

Yemeğe tüm aile birlikte oturmalı.

Çocuğun kendi yemeğini kendi yemesine izin veirlmeli

Çocuk yemeğini bitirdiğinde güzel sözler söylenmeli, ödül olarak asla bir yitecek veya oyuncak sözü verilmemeli.Çocukla birlikte oyun oynamak parka gitmek gibi ödüller verilebilir.

Çikolata, şekerleme, gofret gibi yiyeckler ve hazır meyve suyu gibi içecekler çocuğun iştahını keser.Yemek saatine yakın bu tip gıdalardan uzak durulmalı.

Ara öğünlerdeki yiyecekleri seçerken sağlıklı olamlarına dikkat edilmeli.

Çocuk önüne koyan yiyeceği bitirmiyorsa ısrarcı olunmaması, çocuğun acıkması için fırsat veilmesi bir dahaki öğünde daha iştahlı olmasını sağlayacaktır.Unutulmamalıdır ki her insan gibi çocuklar da acıktıklarında yemek yerler.

Yemek yesin diye televizyon, ıpad gibi görsel uyaranlardan yararlanılmamalı

Sevmediği gıdayı farklı bir şekilde sunabiliriz örneğin yumurta sevmeyen çocuğa krep yapılabilir. Ispanak yemeyen çocuğada krep arasına ıspanak konabilir veya ıspanaklı börek verilebilir.Pırasalı börek, havuçlu kek, ıspanaklı keke gibi çocuğun damak tadına uygun gıdalar ile sebzeyi sevdirbiliriz.

Özet olarak  öncelikle anne ve baba çocuğun sağlıklı beslenmesi için sakin olmalı, beslenmesini takıntı haline getirmemelidir.İştah açan ilaç olmadığı bilinmelidir. Bazı alerji ilaçları yan etki olarak 

iştah açabilir ancak bu ilaçaların yan etkilerinden dolayı önermiyoruz.Kanıtlanmış Demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği varsa takviye yapılabilir. Unutulmamalıdır ki her canlı temel ihtiyacı olan beslenmeyi gerektiğinde istediği zaman karşılar.

Son Güncelleme: 14.02.2018 Medicana